به وبسایت پرتال جامع افق خوش آمدید

تبلیغات

مطالب این تارنما با استفاده از اسکریپت هوشمند خبرخوان افق گردآوری شده است . درصورت مشاهده محتوای نامربوط لینک مطلب را گزارش دهید .

تبلیغات


نظر آیات عظام روحانی و شبیری زنجانی در مورد هفتم صفر

- آیت‌الله العظمی روحانی: در هفتم صفر باید عزای شهادت امام حسن مجتبی(علیه‌السلام) برگزار شود

سوال: با توجه به اهمیت شعائر اهل‌بیت‌ (علیهم‌السلام) و مظلومیت سبط اکبر امام مجتبی ‌(علیه‌السلام) و سیره مستمره علمای حوزه علمیه قم و نجف اشرف که روز هفتم ماه صفر را به عنوان شهادت امام مجتبی ‌(علیه‌السلام) اقامه عزا می‌ کردند و از جمله مرحوم حاج شیخ عبدالکریم‌ حایری مؤسس حوزه علمیه قم که بر تعطیلی دروس حوزه علمیه و اقامه عزا برای آن وجود شریف اصرار داشتند، نظر حضرتعالی چیست؟
 پاسخ آیت‌الله‌ العظمی روحانی:
 باسمه جلت اسمائه؛ جماعتی از محققین و علما مانند شیخ مفید، شهید و کاشف ‌الغطاء بعد از تحقیق، روز هفتم صفر را روز شهادت آن حضرت نوشته‌اند من هم موقعی‌ که در این مورد تحقیق می‌کردم، تقریباً اطمینان به این پیدا کردم. بنابراین مقتضای تعظیم شعائر، اقامه مجلس عزا، تعطیلی بازار، خروج دسته‌جات و عزاداری در این روز است، و وظیفه صدا و سیما بر پایی عزاداری است و تولد امام کاظم ‌(علیه‌السلام) در این روز مانع نباید بشود.
منبع : http://www.rohani.ir/fa/ndt/606/

آیت الله العظمی شبری زنجانی در پاسخ به استفتائی در مورد بزرگداشت هفتم صفر به عنوان سالروز شهادت امام مجتبی علیه السلام چنین مرقوم داشتند: « عزاداری روز هفتم ماه صفر به عنوان سوگواری سبط(علیه السلام) و تعطیل بازار که سنت شیعیان بوده از شعائر دینی است که باید محفوظ بماند و با ذکر مناقب امام هفتم (علیه السلام) منافات ندارد.»

منبع : http://zanjani.net/index.aspx?pid=99&articleid=195018منبع این نوشته
اشتراک گذاری مطلب
تمامی حقوق این وب سایت برای گروه آواساز محفوظ است